Armenische Rechtschreibprüfung
Erhalten HySpell
 Morphology

Western Armenian


պարզուեցաւ → պարզուիլ (verb)
Aorist Tense • Indicative Mood • Third Person • Singular
 Wörterbuch

Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 420
Neu!
ՊԱՐԶԵԼ պարզեցի
ներգործական բայ
    1. Քամել, քամելով մաքրել։

    2. Աւելորդ խառնուրդները հեռացնել, զտել։
հին նշանակութիւն 3. Մաքրել, յստակել։

գաւառական նշանակութիւն 4. Հացահատիկը կալում յարդից բաժանել, զատել, մաքրել, քամել։

    5. Լայն բանալ, երկայնել։

    6. Բաց անել, ծածանել։

    7. Փոխաբերաբար Մութ բանը բանալ, յայտնի դարձնել։

    8. Որոշ կերպով արտայայտել, բացատրել։

չէզոք բայ, Իբրև դիմազուրկ բայ
    9. Եղանակը բացվել, ամպերը փարատվել։

հին նշանակութիւն 10. Ձգելով շտկել՝ ուղղել։

Բաղադրեալ Բայեր



ՊԱՐԶԵԼ (պարզեցայ),
ՊԱՐԶՎԵԼ պարզվեցի

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 1845
Neu!
(beta)

Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 2020
Neu!
(beta)
 Usage beta 3 citations 

Usage of matching Word Forms


Neu! Explore the usage of the word form պարզուեցաւ in the Corpus of Western Armenian.
Auch für das Wort "պարզուեցաւ" Suche in diesen Wörterbüchern:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations